Nietoperki – Śladem Polaków w dolnośląskich uzdrowiskach – od królowej Marysieńki i Hugo Kołłątaja po Romana Zmorskiego i Wincentego Pola

Wyjazd dedykowany był młodzieży szkolnej w ramach podniesienia ich aktywności fizycznej po okresie zdalnego nauczania.
Celem było jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku – Cieplice Zdrój. Młodzież podczas wyjazdu zapoznała się z historią uzdrowiska, sposobem leczniczego wykorzystania wód termalnych, z wkładem w rozwój miejscowości zakonu cystersów i rodu Schaffgotschów. 
Uczestnicy także poznali historię Polaków, którzy byli gośćmi cieplickiego uzdrowiska  – od królowej Marysieńki  Sobieskiej i Izabeli Czartoryskiej po Hugo Kołłątaja i Józefa Wybickiego po Wincentego Pola i Romana Zmorskiego. 
Podczas wyjazdu uczestnicy zwiedzili pocysterski zespół klasztorny wraz z Muzeum Przyrodniczym. Wzięli udział w Cieplickim Święcie Miody degustując lokalne przysmaki. Następnie ruszyli w nieznane, mało uczęszczane przez turystów i kuracjuszy tereny Cieplic. Młodzież zobaczyła….tak, tak – Morskie Oko – małe jeziorko w nieczynnym kamieniołomie granitu karkonoskiego oraz wspięła się na Sołtysią Górę, na której stoi, obecnie remontowana wieża widokowa, z której po ukończeniu remontu będzie można podziwiać panoramę Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, Rudaw Janowickich czy Gór Kaczawskich.
 
 
 
Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.