Zupy Świata 2016

Dnia 20.05.2016r. został przeprowadzony  Szkolny Konkurs Kulinarny pt.” Zupy świata”. Formuła konkursu, jak co roku składała się z  IV etapów:

• I etap obejmował opracowanie receptury dowolnej zupy przez chętnych uczniów klas gastronomicznych szkoły.
  • II etap to  wybór  najciekawszych przepisów przez członków komisji gastronomicznej.
  • III etap dotyczył sporządzania zup w  zespołach dwuosobowych.
  • IV etap odbędzie się 26.06.2016r.  Najlepsza zupa weźmie udział w Dolnośląskim Festiwalu Zupy w Jedlinie – Zdroju.

W konkursie szkolnym brały udział cztery zespoły w składzie:

• Klaudia Nowak i Joanna Łazicka – klasa 2 g, Angielska zupa z brokułów,
  • Radosław Kopeć i Maciej Runo – klasa 3 g, Węgierska zupa gulaszowa,
  • Dominik Chmura i Kacper Papieski – klasa 3 g, Zupa krem z czerwonej papryki,
  • Klaudia Ladenbergier i Karolina Markowska – klasa 3 u, Botwinka z chipsami z liści buraków.

Konkurs odbył się  w pracowni technologicznej nr 110. Uczniowie korzystali z zakupionych surowców, mieli 120 minut na przygotowanie i podanie swoich zup. Potrawy oceniała komisja w składzie:

• Dyrektor: Katarzyna Nieć,
  • Rodzic: Agnieszka Nowak,
  • Nauczyciele: Agata Olszewska, Agnieszka Nowak, Małgorzata Mazur – Korczyńska,
  • Asystenci: Jacek Procajło i Daniel Staranowicz.

Przedmiotem oceny były następujące kryteria: organizacja pracy,  jej tempo , higiena na stanowisku roboczym, dekoracja i sposób podania zupy oraz walory smakowe potrawy. Po podliczeniu punktów jury ogłosiło wyniki konkursu, przedstawiały się następująco:

I miejsce zdobyła Zupa botwinka z chipsami z liści buraków  –  191 punktów

II miejsce Zupa krem z czerwonej papryki – 190 pkt.,

III miejsce Angielska zupa z brokułów – 174 pkt.,

IV miejsce Węgierska zupa gulaszowa – 157 pkt.

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali rzeczowe nagrody/, porcelanę, karty rabatowe do Centrum Wypoczynku AQUA – ZDRÓJ, drobny sprzęt gastronomiczny, dyplomy/. Sponsorami nagród byli:

porcelana-kristoff aqua-zdroj-1

Wszystkim uczniom gratulujemy, a Sponsorom i komisji dziękuję.

Informacja: M. Korczyńska