Wyjazd do Krakowa i Oświęcimia

Pod koniec maja uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez nauczycieli z naszej szkoły w do Krakowa i Oświęcimia. Celem wyjazdu było poznanie historii obu miejscowości, ich walorów kulturowych i wkładu społeczności Krakowa w światowe dziedzictwo UNESCO.

Młodzież zwiedzała najważniejsze zabytki Krakowa położone wzdłuż tzw. Drogi Królewskiej od Barbakanu do Wawelu i żydowska dzielnicę Kazimierz oraz teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz – Birkenau.

Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobił teren obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Bezmiar okrucieństwa niemieckich oprawców wobec ludności nie tylko polskiej czy żydowskiej, ale również mieszkańców z innych krajów Europy zaszokował naszych uczniów. To po prostu było piekło na ziemi, które ludzie przygotowali innym ludziom, którzy różnili się religią, rasą czy przekonaniami politycznymi. Należy mieć nadzieję, ze nie sprawdzi się powiedzenie: „historia lubi się powtarzać”.

W imieniu uczniów dziękuję p. Klebańskiej i p. Doboszyńskiemu za pomoc udzielona w realizacji wycieczki.

R. Strzeszewski

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.