Wycieczka zawodoznawcza do Sądu Rejonowego

Wycieczka zawodoznawcza dla klas z kierunku technik ekonomista

wyc.zawodoz.sad_rejonowyUczniowie z naszej szkoły z kierunku technik ekonomista w ramach poznania dalszej możliwości edukacji po kierunku ekonomicznym uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.
Na wstępie spotkania uczniowie poznali strukturę Sądu, wydziały i ich zadania, poznali również gałęzie prawa, zasady wymiaru sprawiedliwości, m.in. na czym polega zasada jawności rozpraw, niezawisłości i instancyjności. Spotkanie odbywało się w sali rozpraw karnych, uczniowie mieli okazję być świadkami rozprawy dotyczącej wypadku drogowego (potrącenie pieszego na pasach).
Po rozprawie mogli zadawać pytania Sędziemu – m.in.: Jaki zawód czeka na przyszłych prawników?
Odp. – sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz, referendarz, asystent sędziego, komornik, kurator sądowy, doradca podatkowy. Osoby o wykształceniu prawniczym często pracują w biznesie, zajmując wysokie stanowiska w zarządach, kierują przedsiębiorstwami.
Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania na nurtujące ich zagadnienia z zakresu prawa. Opiekę nad młodzieżą w Sądzie sprawowała Pani Teresa Lepka.

Informacja: S. Szarek

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.