Tradycja łączy pokolenia

W listopadzie i grudniu 2018 r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w projekcie „Tradycja łączy pokolenia”. Projekt jest realizowany przez Fundację „Krzyżowa” od 2016 r. i ma na celu rozwój aktywności społecznej osób starszych poprzez integrację wewnątrz i międzypokoleniową. W szkole zostały zorganizowane warsztaty dla seniorek – uczestniczek projektu i uczniów klas 3g, 3u i 2u kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz 3k – w zawodzie cukiernik. Prowadzącymi byli zaprzyjaźnieni ze szkołą kucharze Rajmund Królik – mistrz w zawodzie kucharz, zdobywca wyróżnienia w Żółtym Przewodniku Gault & Millaut, instruktor praktycznej nauki zawodu, Łukasz Dzikowski – absolwent naszej szkoły, a obecnie zastępca szefa kuchni w Restauracji „Manufaktura” oraz nauczycielki przedmiotów gastronomicznych Dominika Lipiec i Katarzyna Kubiak.

Pierwsze warsztaty pod hasłem „GOTUJ Z BABCIĄ”, były inspirowane smakami potraw z dzieciństwa, przygotowanymi przez babcie w rodzinnych domach uczniów. Drugie -„TRADYCYJNA KUCHNIA W NOWEJ ODSŁONIE”, zwłaszcza dla seniorek, były szczególnie wartościowe, gdyż uczestnicy mieli okazję poznać nowoczesne technologie stosowane w gastronomii, przedstawione przez profesjonalistów. Ostatnie „DEKORACJE ŚWIĄTECZNE Z PIERNIKÓW”, związane z tradycją Świąt Bożego Narodzenia, polegały na dekorowaniu pierników z wykorzystaniem rozmaitych surowców i technik.

Warsztaty, zarówno dla seniorek, jak i naszych uczniów, były się bardzo wartościowym doświadczeniem. Wspólne gotowanie i rozmowy, były doskonałą okazją do rozwijania pasji kulinarnej, a także doskonalenia umiejętności współdziałania, a przede wszystkim do integracji i łączenia pokoleń.

Zrealizowane warsztaty pokazały uczniom, że osoba starsza może być ich przyjacielem, nauczycielem i doradcą. Uczniowie i seniorzy podczas kolejnych spotkań przełamywali bariery wiekowe. Mimo różnic dzielących obie grupy spotkania ułatwiły nawiązanie dialogu i wzajemne zrozumienie. Pozwoliły również zweryfikować wzajemne postrzeganie się młodzieży i seniorów, uwidoczniły bezcenne doświadczenie osób starszych i zapał do wspólnego działania u młodzieży.

Wszyscy jednomyślnie podsumowali warsztaty, jako wspaniałą inicjatywę na rzecz lokalnej społeczności, jednocześnie wzbogaciły codzienność szkolną.

Informacja: Katarzyna Kubiak

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.