Szkoła pamięta

Listopad to czas zadumy nad życiem i śmiercią. W tych dniach w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych, porządkujemy ich groby i zapalamy znicze. Wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się w historii naszego kraju, a także w historii naszej małej ojczyzny. Pamięć o nich to wyraz naszego szacunku dla ich życia i dokonań.
Z tej okazji nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności , szczególnie tych, którzy są związani z historią miejsc bliskich naszym sercom.
W ramach akcji uczniowie klasy I e odwiedzili KL Gross Rosen. Zapoznali się z tragiczną historią niemieckiego obozu koncentracyjnego oraz z prezentowanymi wystawami stałymi i czasowymi. Poznali historię obozu i okrutne realia codziennego życia więźniów. Oddali hołd Ofiarom obozu i zapalili znicze w miejscu straceń. Nagie drzewo stanowi tło dla tablic upamiętniających tych, których w obozie zamęczono. Wśród tysięcy zamordowanych są powstańcy z Warszawy, więźniowie pochodzenia żydowskiego i aż 23 narodów okupowanej Europy. Na zakończenie wzięli udział w warsztatach pt: „Chcieliśmy normalnie żyć… – biografie więźniów KL Gross-Rosen”, co pozwoliło podsumować umiejętnie przekazaną wiedzę i pogłębić chwile zadumy .

Ten wartościowy dzień pozwolił zrozumieć, że o tych wydarzeniach nigdy nie wolno zapomnieć.

Informacja: Elżbieta Siniawska