Nietoperki – Rajd Walończyków 2017

Jak co roku wzięliśmy udział w cyklicznej imprezie turystycznej organizowanej przez OSiR w Boguszowie-Gorcach tzn. w Rajdzie Walończyków. Tym razem trasa rajdu wiodła przez masyw Trójgarbu do Starych Bogaczowic. My, ruszyliśmy ze Szczawna-Zdroju przez Ułańskie Wzgórza i Strugę. Podczas wędrówki poznaliśmy historię najbliższej, okalającej Wałbrzych okolicy. Zainteresowała nas nie tylko przyroda parku Szwedzkiego, ale także historia uzdrowiska.

Na Ułańskich Wzgórzach usłyszeliśmy historię dwóch bitew stoczonych o okolicy wsi Struga.Jedna z nich jest bliska Polakom, ponieważ została stoczona przez naszych ułanów Legii polsko-włoskiej, którzy 215 lat temu – 15 maja 1807r. pokonali wojska pruskie wracające spod Wrocławia-cała bitwę opisał Stefan Żeromski w „Popiołach”.

Po zapoznaniu się z architekturą renesansowego pałacu w Strudze ruszyliśmy nad zalew do Starych Bogaczowic, gdzie w towarzystwie członków Sudeckiego Stowarzyszenia Strzeleckiego mogliśmy zapoznać się ze specyfika broni czarnoprochowej używanej w XIX w.

Ta swoista lekcja historii urozmaiciła nam czas w oczekiwaniu na resztę uczestników rajdu, który zakończył się tradycyjnym ogniskiem i kiełbaskami przygotowanymi przez Nietoperki.

Wkrótce znowu ruszymy na trasę kolejnej wycieczki, na którą serdecznie zapraszamy.

Old Bat

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.