Jelenia Góra – miasto Bolesława Krzywoustego

W październiku 2021 r. odbyła się kolejna wycieczka Szkolnego Koła Turystycznego „Nietoperki” przy współpracy z Komisją Krajoznawczą i Ochrony Przyrody wałbrzyskiego PTTK skierowana do młodzieży szkolnej w ramach aktywizacji turystycznej po okresie zdalnego nauczania. Tym razem nasze kroki skierowaliśmy do Jeleniej Góry miasta polskiego Hannibala, czyli Bolesława Krzywoustego, który wg przekazów kronikarskich był nie tylko założycielem miasta w XII w. ale też przeszedł wraz ze swoim wojskiem przez Karkonosze na stronę czeską. Oczywiście sporne pozostaje miejsce przekroczenia pasma górskiego, ale same przejście jest faktem historycznym.
Młodzież podczas wycieczki poznała historię miasta oraz jego zabytków. Zwiedziliśmy jeden z sześciu dawnych Kościołów Łaski cesarza austriackiego Józefa I a także zabytkowy rynek z fragmentami murów obronnych, krzyżami pokutnymi i ratuszem. Na rynku byliśmy świadkami uroczystości 100lecia powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Dalej wędrowaliśmy wzdłuż Bobru do gościńca Perła Zachodu. Po drodze weszliśmy na wieżę widokowa tzw. jeleniogórski Grzybek, która stoi na dawnym grodzisku Bolesława Krzywoustego. Z wieży rozpościerał się m. in. widok na Karkonosze, Rudawy janowickie i Góry Kaczawskie.
W Perle Zachodu świętowaliśmy urodziny jednej z uczestniczek wyjazdu Karoliny. Było ciasto czekoladowe i tradycyjne 100lat oraz lokalne potrawy.
Droga powrotna wiodła znowu wzdłuż Bobru, ale już bardziej dziką strona brzegu, przez skały i las. dzięki temu mogliśmy podziwiać rzekę z bliska. Pozostał nam jeszcze powtórny spacer po jeleniogórskim rynku, zakup pamiątek i miejscowych słodkości. Tak skończyła się nasza wycieczka do Jeleniej Góry miasta Bolesława Krzywoustego.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.