Nietoperki – Budniki, czyli tam gdzie żegna się słońce

Kolejny rok szkolny rozpoczęty i kolejny raz rozpoczynamy wędrówki ze Szkolnym Kołem Turystycznym „Nietoperki”. Tym razem na pierwszy cel obraliśmy, nieistniejącą już osadę pastersko-górniczą – Budniki

Wędrówkę rozpoczęliśmy od Karpacza, w którym zwiedziliśmy Muzeum Sportu i Turystyki, przeszliśmy najmniejszą ulicą w Polsce – ul. Skrzatów Karkonoskich i doszliśmy do Centrum Informacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego na Wilczej Porębie, gdzie poznaliśmy geologię i przyrodę Karkonoszy oraz mogliśmy podziwiać wirtualne panoramy najwyższego pasma Sudetów. Zwiedziliśmy też domek laboranta, czyli XIX wiecznego zielarza, który zajmował się produkcją ziołowych medykamentów.

Z Karpacza doszliśmy szlakiem do Budnik dawnej osady powstałej w XVII w. Budniki zostały założone przez mieszkańców dolin karkonoskich szukających schronienia w górach przed wojskami walczącymi w wojnie 30letniej. Budniki są znane z tego, że od końca listopada do marca nie widać tam słońca i urządza się swoiste ceremonie pożegnania i powitania słońca.

Z Budnik dotarliśmy do Kowar miasta znanego ze swojej przeszłości metalurgicznej, złóż rud uranu i Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Kowary były ostatnim punktem na trasie naszej wędrówki, z którego wróciliśmy do domu.

Wkrótce znowu ruszamy na szlak – Zapraszamy.

Old Bat

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.