Nietoperki – 210 rocznica bitwy pod Strugą

W maj tego roku przypadła 210 rocznica bitwy pod Strugą stoczonej miedzy wojskami napoleońskimi a wojskami pruskimi. 15 maja 1807r. na polach pod Strugą polscy ułani z Legii Polsko-Włoskiej dowodzeni przez mjr Piotra Świderskiego w decydującej szarży rozbili wojska pruskie dowodzone przez mjr von Losthina.

Zwycięstwo Polaków uwiecznił w powieści „Popioły” Stefan Żeromski:
„Ruszą w Prusactwo z kopyta, po polsku, co duchu w szkapach. Lancami psubratów — durch. W mig wywrócone i w puch rozbite zostały szwadrony huzarów tabaczkowych i pięknych dragonów błękitnych z różowymi wyłogami i bośniaków z lancami”.

13 maja grupy rekonstrukcyjne z Polski, Czech i Niemiec odtworzyły najciekawsze momenty batalii z 1807r. Cała inscenizacja była ilustrowana komentarzem historycznym jednego z organizatorów, który przybliżył zebranym widzom przebieg bitwy i taktykę wojenną, która była stosowana w XIX w. podczas wojen napoleońskich.

Inscenizacja była ciekawą lekcją historii. Mogliśmy zobaczyć jak wygladały wojska z epoki i poznać ten interesujący fragment historii z naszego regionu.

Old Bat

[ngg_images source=”tags” container_ids=”Nietoperki – rocznica bitwy pod Strugą 2017″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”60″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”imagedate” order_direction=”DESC” returns=”included” maximum_entity_count=”5000″]

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.