Nietoperki – 10 Rajd Walończyków

W kwietniu br. odbył się 10 Raj Walończyków. Tym razem trop Walonów zaprowadził nas do Czech. Nad rzeką Łabą odnaleźliśmy trzy urocze w swojej historycznej tajemnicy miejsca, a mianowicie: zabytkowy szpital bonifratrów w Kuksie, kaplicę zamkowa w Smirzicach i twierdzę w Josefovie.

Szpital okraszony rzeźbami Brauna wcale nie przypominał szpitala tyko pałac. Apteka zakonników zachwyciła swoją rozmaitością medykamentów i wyobrażeniem jednorożca. Kaplica w Smirzicach olśniła nas barokowym przepychem i koncertem muzyki barokowej a twierdza zachwyciła swoim ogromem i kunsztem militarnym. Szkoda tylko, że obiekt, który kosztował setki tysięcy talarów ani razu nie był wykorzystany w działaniach militarnych.

Rajd zakończył się, dzięki gościnności Czechów, tradycyjnym ogniskiem z kiełbaskami.

Old Bat

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.