Do Austrii nie tylko na narty

Po raz piąty uczniowie z klas trzecich o profilu hotelarsko – gastronomicznym z Zespołu Szkół nr 7 im. KEN w Wałbrzychu uczestniczyli w projekcie praktyk zawodowych pt. „Praktyki w Austrii dla najlepszych”. Projekt powstał w ramach współpracy polsko – austriackiej koordynowanej przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy – sieć „Eures” w Jeleniej Górze. Praktyki odbywały się w hotelach 4 i 5 gwiazdkowych oraz pensjonatach rodzinnych w rejonie Salzburga, w miejscowościach : Bad Hofgastein, Obertauern, Wagrain.

Uczniowie podpisali  sześciotygodniowe umowy z austriackimi pracodawcami, którzy  zapewnili im miesięczne wynagrodzenie w wysokości 830 €, bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i pełne ubezpieczenie zdrowotne. Praktykanci udoskonalili swoje zawodowe umiejętności w zakresie serwowania regionalnych austriackich potraw, profesjonalnej obsługi gości i organizowania większych uroczystości. Pobyt w Austrii pozwolił przełamać bariery językowe i kulturowe oraz nawiązać międzynarodowe kontakty z pracownikami hoteli. Warunkiem udziału w projekcie były dobre wyniki w nauce oraz pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej w języku niemieckim, przeprowadzonej przez koordynatora Komórki ds. Turystyki z austriackiego Urzędu Pracy AMS w Salzburgu. W tym roku do udziału w projekcie zakwalifikowało się aż dziewięciu naszych uczniów (Małgorzata Dul, Klaudia Ladenbergier, Patrycja Kornacka, Monika Kucharska, Paula Mirosz, Aleksandra Noskowicz, Anna Zarzycka, Bartosz Jackowski, Maciej Nieć), co kolejny raz okazało się naszym sporym sukcesem, ponieważ jesteśmy szkołą najliczniej reprezentowaną w regionie.

Oto wypowiedzi zadowolonych uczestników: „Praktyka w Austrii była dla mnie przygodą życia. Nowi ludzie oraz ich kultura pomogły mi inaczej spojrzeć na świat”, „Poznałem wielu ciekawych ludzi oraz zdobyłem cenne doświadczenie a moje umiejętności językowe uległy zmianie – oczywiście na lepsze!”, „Nauczyłem się poprawnie komunikować w języku niemieckim, otworzyłem się bardziej na ludzi, nauczyłem się także odpowiedzialności”, „Jestem bardzo zadowolona, ludzie byli niesamowici, rodzinna atmosfera. Wiele się nauczyłam i mam zamiar pojechać tam jeszcze raz!”, „Wspaniałe doświadczenie, które nauczyło mnie samodzielności, odpowiedzialności i pracy w zespole. Nawiązałam wiele znajomości, które pozostaną na lata”, „To było moje marzenie! W pracy współpracownicy byli wyrozumiali, ale również profesjonalni, atmosfera była fantastyczna. Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu”. „Oprócz pracy mogliśmy korzystać ze wszystkich atrakcji. Wolny czas spędzaliśmy aktywnie na nartach, wycieczkach, w klubach ”.

Katarzyna Nieć – Dyrektor szkoły, jest dumna, że pobyt uczniów został przez pracodawców bardzo wysoko oceniony a część z uczniów otrzymała propozycję  dalszej pracy w Austrii. Niebywale jest to zasługa również Pani Grażyny Staniszewskiej i Pani Agnieszki Fara – Obiegło, które prowadziły bezpłatne kursy z języka niemieckiego wzbogacające słownictwo zawodowe. W kwietniu w szkole  rozpoczynamy przygotowania do kolejnej edycji projektu na rok szkolny 2016/2017. Nie poprzestajemy tylko na wyjazdach do Austrii, ponieważ już nawiązujemy współpracę z niemieckimi pracodawcami, bo warto!

CHCESZ DOŁĄCZYĆ DO GRONA NAJLEPSZYCH – wybierz naukę w Zespole Szkół nr 7 w Wałbrzychu . ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWART Y – 23.03.2016r. / środa/ godz. 9.00/ul. Kłodzka 29, Wałbrzych – Rusinowa.

Informacja: dyrektor K. Nieć

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.